میلگرد کلاف

میلگرد یکی از محصولات فولادی می باشد که کاربرد گسترده ای در پروژه های مختلف عمرانی دارد. در سازه هایی که بتنی می باشند نیروی فشار بسیار زیادی توسط بتن تحمل می شود که میلگرد برای برطرف کردن این فشار در سازه ها به کار گرفته می شود و به  عنوان تقویت کننده برای بتن عمل می کند. میلگردها در انواع مختلف شاخه ای و کلاف در بازار به فروش می رسند. اما این که میلگرد کلاف چیست و چه کاربردی دارد در این مقاله به طور کامل شرح داده شده است.

میلگرد کلاف چیست؟

میلگرد کلاف به میلگردهایی گفته می شود که به صورت کلاف و در هم پیچیده قرار گرفته اند. این نوع از میلگردها دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میلگردهای شاخه ای می باشند و به همین دلیل می توانند به صورت کلاف درآیند. به میلگرد‌کلاف، کلاف های عرضی نیز گفته می شود. میلگرد‌کلاف را در دو نوع A2 و A3 تولید کرده و از آن ها در ساختمان و صنعت استفاده بسیاری می کنند.

انواع میلگرد کلاف چیست؟

میلگردهای کلاف مانند میلگردهای شاخه ای در دو نوع ساده و آجدار تولید می شوند. این نوع از میلگردها را در ضخامت های مختلفی تولید می کنند که هر یک در مصرف خاصی کاربرد دارد. سایز میلگردهای کلاف دار از 5.5 تا 16 میلی متر می باشد. به میلگردهای کلافی که دارای ضخامت 5.5 تا 8 میلی متر باشند مفتول یا وایر گفته می شود. میلگردهای با سایز بزرگتر از 12 میلی متر را باید به صورت سفارشی در کارخانه تولید کنند. اما میلگردهایی با نام کلاف عرضی نیز وجود دارند که دارای سایز 16 میلی متر می باشند و در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند.

میلگردها کلاف را بر اساس جنسی که دارند نیز به سه دسته وایررود کم کربن، وایر رود با کربن متوسط و پر کربن و مفتول های جهت تولید سیم جوش و الکترود.

کاربرد میلگرد کلاف چیست؟

همان طور که گفته شد میلگردهای کلاف دارای کاربردهای فراوانی در صنعت و ساختمان می باشند. در زیر به تعدادی از این کاربردها اشاره شده است:

  • استفاده در تیرچه و خرپا
  • کاربرد در سیم های خاردار
  • استفاده به عنوان سیم بکسل
  • استفاده در صنعت فنر سازی
  • صنایع جوشکاری و الکترود سازی
  • ساخت زنجیر فلزی
  • ساخت قطعات مختلف خودرو
  • ساخت توری و صافی
  • استفاده در دکل ها
  • ساخت پیچ و مهره

در ساختمان سازی از میلگردهای کلاف برای تقویت ستون ها، تقویت نواهای فلزی، استحکام اتصالات گازی، استحکام دیوارها، استحکام ستون های آجری و … استفاده می گردد.

تولید میلگرد کلاف

برای تولید میلگردهای کلاف شمش فولادی را به درون کوره با حرارت بالا قرار می دهند. سپس آن ها را به درون نورد می فرستند و توسط غلتک های مخصوص طول آن را افزایش داده و مقاطعی دایره ای شکل با قطر مشخص تولید می کنند. پس از آن، میلگردهای تولید شده را به دور یک حلقه می پیچند و آن را به قسمت خنک کننده منتقل می کنند. بعد از این که میلگردها خنک شد آن ها را آنها را بسته بندی کرده و روانه بازار می کنند.

برای اطلاع از قیمت میلگرد، قیمت نبشی، قیمت ناودانی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *