ضایعات مس

ضایعات مس یکی از ضایعات مهم به شمار می رود که به علت خواص ویژه ای که فلز مس دارد،بازیافت شده و به کاربردهای مهمی می رسد. مس یکی از فلزات جدول تناوبی می باشد که دارای رنگ قرمز بوده و کاملا چکش خوار می باشد.

آهن اولین فلز پر مصرف جهان به شمار می رود؛ پس از آن آلومینیوم و در رتبه سوم مس قرار دارد که به علت ویژگی هایی که دارد از آن استفاده های بسیاری می گردد. به علت اهمیت فراوانی که این فلز دارد می توان ضایعات و قراضه های آن را نیز بازیافت نموده و مورد استفاده قرار داد.

در این مقاله به ارائه توضیحاتی در رابطه با مس و کاربردهای آن و همچنین ضایعات مس پرداخته شده است.

معرفی فلز مس

مس را می توان یکی از مفید و سود مندترین فلزات زمین محسوب کرد که به علت خواصی مانند هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی که دارد و همچنین شکل پذیری بالای آن کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارد.

به علت این که این فلز در جدول تناوبی عناصر در گروه طلا و نقره قرار دارد خواص این عنصر با برخی خواص طلا و نقره مشترک می باشد و این فلز نیز همانند این دو عنصر فلزی گرانبها محسوب می شود.

کاربردهای بسیاری برای مس در نظر گرفته شده است که در ادامه به آنها اشاره شده است.

فلز مس چه کاربردهایی دارد؟

از مهم ترین کاربردهایی که از فلز مس می توان نام برد استفاده از آن در سیم های مسی و لوله های مسی می باشد.

سیم های مسی را در موارد مختلفی مانند سیم کشی ساختمان ها، استفاده در ژنراتورها و ترانسفورماتورها، اتومبیل و … مورد استفاده قرار می دهند. استفاده از مس در سیم ها به علت خاصیت هدایت الکتریکی بالای آن می باشد.
علاوه بر آن در ساخت انواع موتورهای الکتریکی، دستگیره های درب ساختمان ها، سیستم های تهویه، انواع شیرها و اتصالات، ضرب سکه ها، مبدل های حرارتی و … از فلز مس استفاده می شود.

تعریف ضایعات مس

به علت به کار رفتن فلز مس در وسایل مختلف، پس از دور ریختن این فلزات، مس به کار رفته در آنها ارزشمند بوده و قابل مصرف می باشد. به همین دلیل ضایعات مس بسیار ارزشمند بوده و از فروش بالایی برخوردارند. سیم هایی که سوته هستند، لوله های مسی بی مصرف، کابل های مفتولی مختلف، ضایعات مس مخابراتی و چنین وسایلی را می توان با جداسازی مس از آنها مجددا مورد استفاده قرار داد.

انواع مختلف ضایعات مس

ضایعاتی که برای فلز مس وجود دارند به دو صورت موجود می باشند. یک مورد در مواقعی است که در هنگام ساخت انواع محصولات مسی در حین فرآیند تولید می شود. در این موارد ضایعات‌مسی دارای رنگی روشن و شفاف می باشند.

اما در مورد دیگر مواد و وسایلی که فرسوده شده اند دارای فلز مس می باشد که با جداسازی آن مس به صورت قهوه ای تیره نمایان می شود. مسلما ضایعات مسی کهنه دارای قیمت مناسب و به صرفه تری نسبت به ضایعات نو می باشند.
روش های متنوعی برای بازیافت این ضایعات وجود دارد که با استفاده از هر یک از این روش ها مس را بازیافت کرده و به مصرف دوباره می رسانند. این روش های بازیافتی عبارتند از: روش قالکاری، روش شیمیایی، روش سنتی و روش تیزاب کاری. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت میلگرد و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *