تولید داخلی فولاد

صنعت فولاد را به عنوان یکی از مهم ترین صنایع در تمام کشورهای جهان می شناسند که سبب رونق بخشی اقتصادی زیادی در کشورها می گردد. نبود صنعت فولاد می تواند زیان های زیادی را به کشورها وارد کرده و از توسعه اقتصادی آنها بکاهد. ایران نیز به دلیل وجود معادن فولاد و آهنی که دارد یکی از کشورهای تولید کننده فولاد به شمار می رود که در خاورمیانه حرف اول را در زمینه تولید و صادرات فولاد به کشورهای همسایه می زند. در این مقاله به تولید داخلی فولاد و مشکلاتی که برای آن به وجود آمده است پرداخته شده است.

تولید داخلی فولاد

کارخانه های مختلفی در کشور وجود دارند که به تولید انواع محصولات فولادی می پردازند. این کارخانه ها توانسته اند آمار تولید داخلی فولاد را در کشور بالا برده و به توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور کمک کنند. با توجه به تحریم هایی نیز که در سال های اخیر توسط آمریکا بر کشور اعمال شده است تصور بر این بود که از ظرفیت تولید کاسته شده است. اما با توجه به آمارهایی که ارائه شده است، نشان می دهد که تحریم ها نه تنها بر روند تولید تاثیر نگذاشته است بلکه باعث افزایش این روند نیز شده است.

تاریخچه ای از تولید داخلی فولاد کشور

قبل از انقلاب اسلامی شرکتی به نام شرکت ملی صنایع فولاد ایران با هدف تولید فولاد و آهن توسط روش احیای مستقیم کار خود را آغاز کرد. این شرکت نتوانست با شرکت های خارجی وارد رقابت شود. اما بعد از انقلاب با ادغام شرکت های داخلی، شرکت ملی فولاد به وجود آمد که هم اکنون نیز این شرکت بر بازارهای فولاد داخلی و خارجی نظارت دارد.

چشم انداز 1404 برای تولید داخلی فولاد

با وجود تحریم هایی که وجود دارد کشور ما با مدیریت و ارائه راهکارهایی توانست است میزان تولید داخلی فولاد را افزایش داده و چشم اندازی نیز برای آن در نظر بگیرد. بر طبق محاسباتی که صورت گرفته است 55 میلیون تن تولید فولاد در سال پیش بینی شده است که تا سال 1404 انجام گیرد.

بر طبق گزارشی که صنعت فولاد ایران ارائه داده است میزان تولید فولاد میانی در کشور بالغ بر 27 میلیون تن در سال بوده است. همچنین میزان صادرات و واردات در کشور در سال 98 به میزان قابل توجهی رسیده بود که این مقدار رو به افزایش می باشد و روندی صعودی دارد. همچنین آهن اسفنجی نیز در این سال با رشد بالایی رو به رو بوده است و به میزان 25.5 تن در سال رسیده است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

همچنین بخوانید:

تولید و صادرات فولاد در خاورمیانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *