الکترود چیست و چه کاربردی دارد

الکترود چیست و چه کاربردی دارد – به ماده ای رسانا که در مدار الکتریکی، یک طرف آن به یک بخش فلزی مانند سیم مسی و طرف دیگر به بخش غیر فلزی متصل می شود و باعث برقراری ارتباط میان آنها می شود الکترود گفته می شود.

برای تولید انرژی الکتریکی می توان از واکنش های شیمیایی استفاده کرد. از سلول های الکتروشیمایی جهت تبدیل انرژی الکتریکی و شیمیایی به یکدیگر استفاده می کنند که اجزای این سلول ها الکترود و الکترولیت می باشد. واکنش های الکتروشیمیایی را در آبکاری فلزات، گالوانیزه کردن آنها و جلوگیری از زنگ زدن آهن به کار می برند.

در این مقاله به این موضوع که الکترود چیست و چه کاربردی دارد به طور کامل اشاره شده است.

الکترود چیست و چه کاربردی دارد

برای این که بدانید الکترود چیست و چه کاربردی دارد در ابتدا باید با سلول الکتروشیمیایی آشنا شوید. در سلول های الکتروشیمایی نیاز به دو الکترود کاتد و آند و یک الکترود در میان آنها می باشد. در واقع وظیفه الکترودها انتقال دادن مواد داخل سل به مدار خارجی می باشد.

به طور کلی در یک سل الکتروشیمیایی عمل اکسایش و کاهش اتفاق می افتد و این عمل بدون وجود الکترودها ممکن نخواهد بود. در یکی از الکترودها عمل اکسایش و در دیگری عمل کاهش اتفاق می افتد و توسط رابط هایی جریان الکتریکی برقرار می گردد.
الکترودها در انواع مختلفی وجود دارند که از آن جمله می توان به الکترودهای جوشکاری و الکترودهای شیمیایی اشاره کرد.

برای جوش دادن قطعات مختلف استیل از انواع مختلف الکترودهای جوشکاری استفاده می شود.

معرفی الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری می تواند با عبور دادن جریان الکتریکی یک قوس الکتریکی ایجاد کرده و برای جوشکاری فلزات به کار رود.

الکترودهای جوشکاری در قطرهای مختلف وجود دارند که هر یک از قطرها را برای جوش دادن ورق های با ضخامت های مختلف به کار می برند.

ورق هایی که دارای ضخامت بیشتری می باشند برای جوش دادن آنها باید از الکترودهای با قطر کمتر استفاده کرد و برعکس در ورق هایی که ضخامت کمی دارند الکترودهایی با قطر بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع الکترود جوشکاری چیست

الکترودهای جوشکاری را از لحاظ نوع پوشش و ضخامت پوشش در دسته بندی های مختلفی قرار می دهند.

انواع الکترودهای جوشکاری از لحاظ نوع پوشش در چند دسته طبقه بندی می کنند. انواعی از الکترودهای جوشکاری معروف عبارتند از: الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی، الکترود رتیلی، الکترود جوشکاری با پوشش اکسید سیلیس و الکترود سلولزی.
همچنین از لحاظ ضخامت پوشش نیز الکترودها در انواع زیر موجود می باشند: الکترود جوشکاری دارای پوشش نازک، الکترود جوشکاری با پوشش ضخیم، الکترود جوشکاری با پوشش خیلی ضخیم و الکترود جوشکاری با پوشش متوسط.

بسته به نوع فلز و شرایط محیطی که در آن جوشکاری انجام می گیرد باید نوع الکترود را انتخاب نمود. برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *